Ukrayna'ya gitmek için gerekli belgeler 2017

1 Haziran 2017 itibariyle sadece kimlik kartınızla Ukrayna’ya gidebilirsiniz. Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan antlaşmaya göre iki ülke arasında karşılıklı Vizesiz ve Pasaportsuz sadece çipli kimlik kartıyla seyahat edebilirsiniz. Çipli kimlik kartı bulunmayanlar nüfus müdürlüklerine başvurup alabilirler. Çipli kimlik kartı nasıl alınır? Ayrıca pasaportunuzla da Ukrayna’ya giriş çıkış yapabilirsiniz.

Çipli kimlikle Ukrayna Seyahati

2017 yılının başından itibaren bütün Türkiye’de dağıtılmaya başlanan yeni kimlik kartları 3 yıl içinde Türkiye’nin tamamında dağıtılacaktır. Dolayısı ile 2019 yılının sonuna yani 2020 yılına kadar dağıtım devam edecektir.

Yetkili merciler dağıtımın ilk planlandığı aşamada dağıtımın 3 yıl süreceğini ifade ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti Çipli Kimlik Kartı Örnektir

Çipli Kimlik kartıyla Ukrayna’ya giderken gerekli belgeler

  • Çipli Kimlik Kartı
  • Yurt dışına çıkış harcı
  • Gidiş – Dönüş Biletleri
  • Otel Rezarvasyon Çıktısı

Çipli kimlik ile Ukrayna’ya gitmek isteyen vatandaşlarımız Yurt dışı çıkış harcı ödemelerini bankaların online işlemlerinden veya banka şubelerinden yapamıyorlar. Yurt Dışına Çıkış Harcı ödemelerini uçağa binmek için havalimanına gittiklerinden oradaki yetkili veznelerden yapabilirler. Gidiş-Dönüş Biletlerine ve Otel Rezarvasyonu çıktısına Ukrayna’ya vardığınızda Ülkeye giriş kontrolünden geçerken ihtiyacınız olacak. Ukrayna’ya iş için gidiyorsanız bile pasaport kontrolünden geçerken daha fazla belge ile uğraşmamak için “Turist olarak geliyorum.” demenizi tavsiye ederiz. Ukrayna’da bir arkadaşınızın yanında veya otel dışında bir konaklama tercihiniz varsa bile booking.com üzerinden Ön Ödeme Olmayan ve Ücretsiz Rezervasyon seçenekleri olan bir otelden rezervasyon yaptırdıktan sonra çıktısını yanınızda bulundurmanız Ukrayna’daki işlemlerinizi hızlandıracaktır. Otel Rezervasyon çıktısını aldıktan sonra rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz.

Pasaportla Ukrayna Seyahati

Çipli Kimliğiniz yoksa pasaportunuzla da Ukrayna’ya seyahat edebilirsiniz. Ukrayna’ya gidebilmek için herhangi bir vizeye ihtiyacınız yok. Ülkeye giriş çıkışlarda pasaportunuza girdi çıktı damgası vurulur.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Örnekleri

Pasaportla Ukrayna’ya giderken gerekli belgeler

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
  • Türkiye Cumhuriyeti Pasaport
  • Yurt dışına çıkış harcı
  • Gidiş – Dönüş Biletleri
  • Otel Rezarvasyon Çıktısı

Pasaportla Ukrayna’ya gitmek isteyen vatandaşlarımız Yurt dışı çıkış harcı ödemelerini bankaların online işlemlerinden veya banka şubelerinden yapabilirler. Yurt Dışına Çıkış Harcı ödemelerini uçağa binmek için havalimanına gittiklerinden oradaki yetkili veznelerden de yapabilirler. Gidiş-Dönüş Biletlerine ve Otel Rezarvasyonu çıktısına Ukrayna’ya vardığınızda Ülkeye giriş kontrolünden geçerken ihtiyacınız olacak. Ukrayna’ya iş için gidiyorsanız bile pasaport kontrolünden geçerken daha fazla belge ile uğraşmamak için “Turist olarak geliyorum.” demenizi tavsiye ederiz. Ukrayna’da bir arkadaşınızın yanında veya otel dışında bir konaklama tercihiniz varsa bile booking.com üzerinden Ön Ödeme Olmayan ve Ücretsiz Rezervasyon seçenekleri olan bir otelden rezervasyon yaptırdıktan sonra çıktısını yanınızda bulundurmanız Ukrayna’daki işlemlerinizi hızlandıracaktır. Otel Rezervasyon çıktısını aldıktan sonra rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz.

 

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz